Концерн Укроборонпром (УОП) є стратегічним виробником озброєнь та військової техніки в Україні. Він об'єднує більше 100 підприємств в цій галузі. 70 підприємств Концерну проводять закупівлі, багато з яких проходить в системі Прозорро. Сам Концерн є замовником в розумінні ЗУ «Про публічні закупівлі». А ось на підприємства, які входять до складу Концерну, Закон не поширюється. Це тому, що вони здійснюють свою діяльність на комерційній основі та не підпадають під критерії визначення замовника в розумінні цього закону. Проте, з метою максимальної відкритості та ефективності закупівель , починаючи з січня 2020 р. , всі закупівлі підприємств УОП перейшли в систему Прозорро. Для цього використовується допорогова процедура в цій електронній системі.
В УОП був розроблений власний порядок закупівель, яким керуються підприємства Концерну. Цей Порядок покликаний задати єдину закупівельну стратегію для всіх підприємств Концерну, пришвидшити процедури закупівель та мати більше гнучких можливостей. Посилання на Порядок -
https://ukroboronprom.com.ua/documents/normativno-....
В УОП наголошують на важливості достатньої конкуренції між учасниками. Підприємства УОП мають декілька рекордів в Прозорро по кількості учасників, які вийшли на тендер. Так, на тендер ДП «Укрспецекспорт» в 2020 році прийшло 38 учасників. В 2021 р. ДП «Антонов» провів ефективний тендер на закупівлю спецодягу, де взяло участь 28 постачальників. До речі, цей тендер переміг в хіт - параді кращих закупівель травня 2021 р. на Прозорро.
Середня кількість учасників на аукціон - 2,14.
Загальна кількість учасників які беруть участь у торгах - 7,02 тис
Роман вважає, що недостатньо оголосити тендер та споглядати за ним із - за кута. Необхідно комунікувати з ринком, вибудовувати довіру до себе як до замовника. Коли потенційні учасники знають, що організатор торгів проводить чесні закупівлі, без якихось підковирок – тоді він витратить час та прийде на ці торги.
Основні кошти, які витрачаються на закупівлі, – це металообробне та інше обладнання, військова техніка, сировина, газ, електроенергія. За кількістю процедур переважають закупівлі військової техніки та сплави - те, власне з чого збирається техніка.
Робота з ринком перед проведенням тендеру може значно покращити результати закупівлі. Тому, передтендерні консультації з постачальниками є важливою практикою в проведенні закупівель УОП. Особливо, якщо це стосується складних закупівель, коли закупівельник знає, що йому необхідно придбати, але потрібно більше розуміння, як це зробити краще (важливо закупити потрібний та якісний продукт, при цьому, не переткнувши межу, за якою знаходиться дискримінація учасників).
Саме постачальники при загальному обговоренні допомагають знайти рішення проблемних питань формування технічних завдань та інших вимог до предмету закупівлі.